kurs skiturowy
Twoim marzeniem jest rozpoczęcie skiturowej przygody, lecz nie posiadasz na razie własnego sprzętu? Czy też może interesują Cię skitury, ale nie masz pewności, czy to dyscyplina dla Ciebie i najpierw chcesz się z nią zapoznać? W obydwu tych sytuacjach udział w kursie skiturowym z pewnością będzie dla Ciebie dobrym pomysłem.
W czasie kursu skiturowego nauczysz się jak dobierać sprzęt skiturowy, jak go prawidłowo użytkować, a także jak go przechowywać i konserwować. Będziemy trenować zarówno podejścia jak i zjazdy. Ćwiczyć będziemy w terenie różnego typu, o różnym stopniu nachylenia, w lesie jak i w terenie otwartym. Na kursie skiturowym nauczysz się bezpiecznego planowania wycieczek skiturowych tak, aby minimalizować zagrożenie zejściem lawiny jak i inne zagrożenia obecne w górach. Jednak po pierwsze zasmakujesz wolności, którą zyskuje narciarz skiturowy dzięki możliwości poruszania się na nartach wszędzie gdzie tylko zechce, niezależnie od wytyczonych tras narciarskich oraz kolejek linowych i wyciągów. Spróbujesz całkiem nowego rodzaju górskiej przygody. Być może stanie się ona Twoją życiową pasją.
Czas trwania kursu skiturowego to trzy dni. Generalnie kurs skiturowy stworzony został z myślą o osobach, mających już wcześniej pewne doświadczenie w narciarstwie zjazdowym. Aczkolwiek jeśli zbierze się kilkoro chętnych, będących całkowitymi narciarskimi nowicjuszami, to możliwe jest przeprowadzenie dla nich szkolenia skiturowego z elementami jazdy po przygotowanym stoku.
Opis
Narty skiturowe dają wolność, jakiej nie daje żadna inna forma aktywności w górach. Na skiturach możemy bowiem poruszać się gdzie tylko chcemy w warunkach zimowych w górach. Dziewiczy, nieubity śnieg nie tylko nam nie przeszkadza, ale wręcz staje się czymś, czego szukamy. Oczywiście podchodzić w terenie śnieżnym możemy nie tylko na nartach skiturowych, ale też np. na rakietach śnieżnych. Ale tylko narty skiturowe umożliwiają nam zwieńczenie podejścia zjazdem.
Dlatego właśnie osobom, które pragną wolności w górach zimą i chcą uniezależnić się od przygotowanych stoków i wyciągów narciarskich, warto polecić kurs skiturowy. Kurs skiturowy to okazja do tego, aby przekonać się, czy skitury to coś dla nas, a także przetestować sprzęt i dowiedzieć się nieco o technice podejść i zjazdów zanim zdecydujemy się na zakup własnego sprzętu skiturowego.
Podczas kursu skiturowego dowiadujemy się jak dobrać właściwy sprzęt, jak się nim posługiwać, a także jak go przechowywać i o niego dbać. Nauczymy się planować bezpieczne skitoury tak, aby unikać zagrożenia lawinowego oraz innych niebezpieczeństw. Będziemy ćwiczyć w praktyce podejścia oraz zjazdy w różnym terenie: w lesie oraz w terenie otwartym, na stokach łagodnych oraz bardziej wymagających w różnych warunkach śniegowych. Na kursie skiturowym będziesz mieć okazję do tego, aby przekonać się, jak bardzo narty skiturowe poszerzają możliwości działania w górach zimą.
Czas
Start
Miejsce
Cena
Koniec
Poziom
Punkt spotkania
Noclegi
Grupa
Dlaczego z nami
- Na naszym szkoleniu indywidualne podejście to podstawa. Jeden instruktor/instruktorka szkoli 6 osób. Taka formuła szkolenia umożliwia szybsze opanowanie wszystkich zagadnień, zarówno w aspekcie teoretycznym jak i praktycznym. Instruktor ma możliwość indywidualnej pracy z każdym z kursantów, a Ty masz pewność, że każdą umiejętność uda Ci się należycie przećwiczyć.
- Nasze szkolenie trwa trzy dni – od piątkowego przedpołudnia do niedzielnego popołudnia (zjeżdżamy na parking przed zmierzchem). Są to dni bardzo intensywne, wypełnione od świtu do nocy ćwiczeniami w terenie oraz zajęciami w schronisku. Żadna chwila nie jest zmarnowana. Dlatego nasz kurs to idealna propozycja dla osób ceniących swój czas i nastawionych na maksymalnie efektywną naukę.
- Kursy skiturowe odbywają się w malowniczym, dającym szerokie możliwości aktywności skiturowej, masywie Pilska. Podejście od parkingu ułatwią nam przygotowane nartostrady, generalnie jednak nie będziemy z nich korzystać skupiając się na działalności w terenie. A tereny w masywie Pilska jest bardzo urozmaicony. Od łatwych łagodnych podejść po strome zakosy w lesie czy wąskich przecinkach, przekraczanie przeszkód i pokonywanie trudnego terenu. Od łatwych zjazdów po wymagające, od szerokich polan po techniczną jazdę w lesie czy nawet strome żlebiki i tereny skalne. Bogactwo terenu nie ustępuje w niczym Tatrom, a wręcz często możliwości są tu większe ze względu na brak poważniejszego ryzyka lawinowego.
- Istnieje możliwość dojazdu na kurs z instruktorami.
Nauczymy Cię
- dobierać sprzęt do swoich potrzeb, preferencji oraz możliwości;
- odpowiednio przygotować sprzęt do wycieczki i właściwie przechowywać poza sezonem;
- wykonywać sprawnie operacje sprzętowe podczas wycieczki, takie jak zakładanie i zdejmowanie fok, przepinanie wiązań i butów;
- podchodzić na fokach poza trasami narciarskimi,w terenie o różnym nachyleniu, przekraczać i omijać podczas podejścia przeszkody takie jak strumyki, jary, połamane drzewa, kamienie czy skałki;
- wyznaczać trasę podejścia tak, aby minimalizować zmęczenie, ryzyko obsunięcia się, a także ryzyko lawinowe;
- podchodzić zakosami w trudnym, stromym czy wąskim terenie;
- bezpiecznie poruszać się na skiturach podchodząc wzdłuż nartostrady czy zjeżdżając po szlaku turystycznym;
- w oparciu o topografię terenu oaz warunki śniegowe planować bezpieczny i atrakcyjny zjazd poza trasą;
- zjeżdżać poza trasą, zarówno w terenie otwartym jak i w lesie;
Cena szkolenia zawiera
- uczestnictwo w kursie
- ubezpieczenie i NNW
- możliwość bezpłatnego wypożyczenia sprzętu alpinistycznego i lawinowego
Cena szkolenia nie zawiera
- kosztów noclegów i wyżywienia
- kosztów dojazdu
Program szczegółowy
Nocleg i wyżywienie
Nocujemy w schronisku PTTK na Pilsku. Noclegi to koszt od ok. 30zł. Dodatkowo w części restauracyjnej można zamówić posiłki, jest też mini kuchnia i czajnik elektryczny do samodzielnego przygotowania posiłków.
W wyjątkowych sytuacjach w razie braku możliwości zorganizowania szkolenia na Pilsku może ono być zorganizowane w innym miejscu w Beskidach, Tatrach lub innych górach.
Sprzęt
Galeria
Termin
Zapisz się
Lubisz zimą wybrać się na narty, ale jazda po przygotowanych stokach to za mało, a tłumy ludzi i głośna muzyka przeszkadzają Ci czerpać radość z pobytu w górach? Chcesz spróbować skiturów aby przekonać się, czy to sport dla Ciebie? Pragniesz poznać podstawy tej dyscypliny turystyki i sportu zanim na dobre się w nią wkręcisz? W takim razie koniecznie zacznij swoją przygodę ze skiturami od kursu skiturowego.
Na kursie skiturowym dowiesz się jak wybrać najlepszy sprzęt skiturowy do preferowanej przez Ciebie aktywności. Podczas zajęć praktycznych na kursie skiturowym dowiesz się jak sprzętem skiturowym się posługiwać. Na kursie skiturowym nauczysz się przepinać wiązania oraz buty skiturowe na podejście i na zjazd. Podczas wyjść w teren podczas kursu skiturowego wielokrotnie będziesz na podejścia zakładać na narty skiturowe foki oraz zdejmować je na czas zjazdów. Dowiesz się na kursie skiturowym, jak przechowywać sprzęt i dbać o niego, zarówno podczas wycieczki i wyjazdu skiturowego, jak i w domu poza sezonem wycieczek skiturowych.
Fot. Szymon Wawrzuta
Fot. Szymon Wawrzuta
Bardzo ważną rzeczą, która poprzedzać powinna każdą wycieczkę skiturową, i której nauczysz się na kursie skiturowym, jest planowanie wycieczki skiturowej. Na kursie skiturowym nauczysz się planować wycieczkę skiturową tak, aby dobrze umieć rozplanować czas wędrówki i aby zakończyć swoją skiturę przed nastaniem ciemności. Przede wszystkim na kursie skiturowym nauczysz się planując wycieczkę skiturową brać pod uwagę zagrożenie lawinowe i prowadzić szlak podejścia oraz zjazdu tak, aby był on dostosowany do panującej sytuacji lawinowej i aby zagrożenie lawinowe było możliwie minimalne lub nawet zerowe.
Podczas kursu skiturowego większość czasu spędzisz w terenie. Na kursie skiturowym będziesz wielokrotnie ćwiczyć podejścia, zarówno w terenie otwartym, jak i leśnym, nieraz pełnym przeszkód takich jak strumyki, które nauczysz się przekraczać, połamane gałęzie czy skałki. Na kursie skiturowym nauczysz się zakładać ślad tak, aby obchodzić takie przeszkody, unikając jednocześnie cofania się nart na podejściu, co grozić może upadkiem a nawet podcięciem innych podchodzących za Tobą skiturowców. Nauczysz się także na kursie skiturowym zakładać szlak podejścia zakosami na wąskim obszarze, takim jak np. leśna przecinka. Będziesz też mieć okazję podczas kursu skiturowego trenować zjazdy poza trasą, w różnym terenie i w różnych warunkach śnieżnych. Podczas kursu skiturowego przekonasz się, że jazda poza trasą, w lesie czy na niezalesionym grzbiecie, wymaga większej uwagi i ostrożności niż jazda po przygotowanej trasie i jest bardziej wymagająca, ale jednocześnie daje o wiele więcej frajdy niż jazda przy wyciągach.
Podczas szkolenia skiturowego z BluEmu podstawą jest indywidualne podejście do każdej kursantki i kursanta. Dlatego na naszym kursie skiturowym jeden instruktor lub instruktorka szkoli maksymalnie sześcioro uczestników kursu skiturowego. Dzięki takiej formule szkolenia możliwe jest znacznie szybsze opanowanie każdego spośród wielu zagadnień, wchodzących w program kursu skiturowego. Na naszym kursie skiturowym każde z tych zagadnień poznasz zarówno od strony teoretycznej jak i praktycznej. Przy małej grupie na kursie skiturowym instruktor może pracować indywidualnie z każdym spośród uczestników kursu skiturowego, natomiast Ty możesz mieć pewność, że w ramach kursu skiturowego każdą umiejętność będziesz mogła lub mógł wystarczająco przećwiczyć w praktyce.
Nasz kurs skiturowy trwa trzy dni. Kurs skiturowy rozpoczyna się w piątkowe przedpołudnie, kończy się natomiast w niedzielę po południu tak, aby zjechać na parking zanim zrobi się ciemno. Każdy dzień kursu skiturowego spędzamy bardzo intensywnie. Czas na kursie skiturowym od świtu do nocy wypełniają ćwiczenia w terenie, a także zajęcia w schronisku. Na kursie skiturowym nie marnujemy żadnej chwili. Dzięki temu nasz kurs skiturowy jest idealną propozycją dla tych wszystkich, którzy cenią sobie swój czas i którzy nastawieni są na jak najbardziej efektywne szkolenie podczas kursu skiturowego. Bazą naszego kursu skiturowego będzie schronisko PTTK na Pilsku lub inne schronisko w Beskidach.
Fot. Szymon Wawrzuta
Fot. Szymon Wawrzuta
Bazą naszych kursów skiturowych jest Pilsko. Masyw Pilska jest nie tylko malowniczy, ake przede wszystkim daje bardzo duże możliwości działalności skiturowej podczas kursu skiturowego. Dzięki braku na większości obszarów występowania zagrożenia lawinowego masyw Pilska daje często większe możliwości działania w terenie podczas kursu skiturowego niż Tatry. Na samym początku kursu skiturowego podejście możliwe jest już od parkingu dzięki przygotowanym nartostradom. Jednak generalnie podczas kursu skiturowego nie będziemy z nartostrad korzystać. Skupimy się w ramach kursu skiturowego na działaniach w terenie.
Pod względem terenów skiturowych urozmaicony masyw Pilska oferuje bardzo szerokie możliwości działania na kursach skiturowych. Znajdziemy tu łatwe i łagodne podejścia, dobre na początek szkolenia skiturowego, jak również strome zakosy w lesie albo wąskie przecinki, stromo wcięte doliny, w których trzeba przekraczać potoki czy powalone drzewa, a nawet skały. Jak widać w masywie Pilska jest gdzie ćwiczyć podczas kursu skiturowego pokonywanie trudnego terenu oraz przekraczanie przeszkód.
Również pod względem zjazdów pozatrasowych masyw Pilska oferuje bogate możliwości, które wykorzystywać będziemy na kursie skiturowym. Są tu i łatwe zjazdy i te strome, nieraz naprawdę wymagające, na które wybierzemy się tylko jeżeli na kursie skiturowym trafi się naprawdę mocna i doświadczona grupa. Są tu zarówno szerokie polany łatwe do ćwiczenia pierwszych zjazdów poza trasą na kursie skiturowym, jak również tereny wymagające umiejętności technicznej jazdy w lesie. Są na Pilsku także bardzo strome żlebiki oraz tereny skalne, gdzie na kursie skiturowym zapuścimy się tylko przy naprawdę dobrych warunkach śniegowych. Bogactwo terenowe masywu Pilska z pewnością nie ustępuje pod żadnym Tatrom, dając szerokie możliwości ćwiczeń na kursach skiturowych. Często nawet możliwości działania w terenie podczas szkolenia skiturowego są w masywie Pilska większe niż w Tatrach, a to ze względu na brak, poza niewielkimi obszarami, poważniejszego zagrożenia lawinowego.
Fot. Szymon Wawrzuta
Fot. Szymon Wawrzuta
Na kursie skiturowym nauczysz się dobierać sprzęt do swoich potrzeb i preferencji, a także możliwości. Dowiesz się także na kursie skiturowym jak odpowiednio przygotować swój ekwipunek do wycieczki oraz jak do właściwie przechowywać w sezonie i poza nim. Nauczysz się na kursie skiturowym planować w oparciu o topografię terenu jak i warunki śniegowe bezpieczne podejście oraz atrakcyjny i bezpieczny zjazd narciarski poza przygotowaną trasą.
Na kursie skiturowym wielokrotnie będziesz ćwiczyć operacje sprzętowe, takie jak przepinanie wiązań i butów czy zakładanie i zdejmowanie fok, tak aby umieć je samodzielnie przeprowadzić podczas wycieczki. Na początku kursu skiturowego nauczysz się bezpiecznie przemieszczać się na skiturach podchodząc wzdłuż nartostrady, jak również zjeżdżając po szlaku turystycznym. Przede wszystkim jednak podczas kursu skiturowego będziesz wielokrotnie podchodzić na fokach poza trasami narciarskimi. Podejścia w ramach kursu skiturowego odbywać się będą w terenie o różnym nachyleniu. Podchodząc nauczysz się podczas kursu skiturowego omijać oraz przekraczać rozmaite przeszkody, jak np. wąwozy i jary, strumienie, połamane drzewa i gałęzie, kamienie czy nawet skałki. Na kursie skiturowym poznasz zasady wyznaczania bezpiecznej trasy podejścia w taki sposób, aby zminimalizować zmęczenie, ryzyko obsunięcia się, jak również zagrożenie lawinowe. Ćwiczyć będziesz na kursie skiturowym także zakładanie podejścia zakosami w wymagającym, wąskim i znacznie nachylonym, terenie.
Oczywiście na kursie skiturowym dowiesz się też jak planować bezpieczne i atrakcyjne zjazdy pozatrasowe. Na kursie skiturowym nie zabraknie okazji do praktycznego ćwiczenia zjazdów poza trasą, zarówno w terenie otwartym jak i w lesie.