Wyprawa Elbrus

Uczestnicy wyprawy będą zdobywać Elbrus – najwyższy szczyt pasma Kaukazu, leżący na terytorium Rosji w republice Kabardo-Bałkarii. Elbrus zaliczany jest do Korony Ziemi. Elbrus rywalizuje z Mont Blanc o tytuł najwyższego wierzchołka Europy. Według klasyfikacji zaproponowanej przez Reinholda Messnera najwyższym szczytem Europy jest właśnie Elbrus. Tak więc każdy alpinista, który planuje zdobyć Koronę Ziemi, musi stanąć też na Elbrusie. Mówi się o Elbrusie, że jest Władcą Wichrów. Faktycznie na Elbrusie pogoda bywa bardzo zmienna a jej załamania gwałtowne.

Kto może zdobyć Elbrus? Elbrus jest doskonałym celem dla osób posiadających już nieco doświadczenia w zakresie zimowej turystyki górskiej. Korzystne dla alpinistów chcących wspiąć się na Elbrus jest też posiadanie doświadczenia z wysokościami choćby rzędu 3000 metrów, a najlepiej 4000 metrów.

Elbrus pod względem technicznym nie jest trudny. Jednak Elbrus potrafi też pokazać swoją potęgę. Ponieważ Elbrus jest wygasłym wulkanem, wznoszącym się ponad swoje otoczenie, warunki pogodowe mogą ulegać gwałtownym zmianom Załamania pogody są na Elbrusie częste. Łatwo jest wówczas na Elbrusie zabłądzić. Choćby z tego powodu świetnym pomysłem jest wejście na Elbrus pod opieka fachowców, którzy byli tam już kilkanaście razy i znają masyw Elbrusa doskonale.

Nasza droga na Elbrusa prowadzić będzie od południa. Plan wejścia ułożyliśmy tak, aby uczestnicy mogli jak najlepiej się zaaklimatyzować.

Głównym celem jest zdobycie Elbrusa. Ale jeśli wystarczy czasu, można również będzie pozwiedzać różne zakątki, Kaukazu.

Opis

Na Elbrus wiedzie wiele tras. My będziemy zdobywać Elbrus najpopularniejszą drogą od południa. Ta trasa na Elbrus posiada najlepszą infrastrukturę turystyczną. Kolejki linowe, schrony turystyczne, możliwość podjechania ratrakiem na części trasy – to wszystko znacznie ułatwia wspinaczkę na Elbrus i zwiększa szanse na sukces wyprawy na Elbrus.

Na Elbrus wyruszamy z miejscowości  Polana Azau. Pierwszy odcinek szlaku na Elbrus można pokonać kolejką linową. Na Elbrusie jest kilka kolejek kinowych. Zanim zdecydujemy się na nocleg w pobliżu górnej stacji kolejki, konieczna jest aklimatyzacja. Aklimatyzacja niezbędna jest też przez atakiem szczytowym na Elbrus. My będziemy atakować Elbrus ze schronu leżącego na ok. 4200m n.p.m.

Atak szczytowy na Elbrus trwa od ok. ośmiu do kilkunastu godzin. Trasa na szczyt Elbrusa wiedzie lodowcem, miejscami stromym. Asekuracja jest niezbędna aby zdobyć Elbrus. Gwarancję bezpiecznej wspinaczki na Elbrus daje wybranie się z przewodnikiem na Elbrus oraz w ramach wyprawy na Elbrus z licencjonowanym biurem podróży.

Elbrus to wspaniała, choć trudna góra. Warto zdobyć jej szczyt. Widoki z wierzchołka Elbrusa wynagrodzą wszelkie trudy.

 

Grupa

4-12 osób

Czas

10 dni

Góry

Kaukaz

Aktywność

alpinizm

Zespoły

4-5 osób

Cena

2350 PLN + 630 EUR

Kraj

Rosja

Poziom

średni

Program wyjazdu

  1. Dzień 1 – przylot z wybranych lotnisk do Mineralnych Wód, podróż do miejscowości Polana Azau (2300 m n.p.m.) u podnóża Elbrusa. Zakwaterowanie i nocleg w komfortowym hotelu.
  2. Dzień 2 – czas na odpoczynek po podróży i zakupy. Po południu wycieczka aklimatyzacyjna do stacji kolejki Krugozor (2950 m) na zboczach Elbrusa. Zejście na Polanę Azau. Nocleg w hotelu.
  3. Dzień 3 – wyjazd kolejką do stacji Krugozor (2950 m n.p.m.). Aklimatyzacyjna wycieczka piesza do stacji Mir (3700m n.p.m.) lub do stacji „Garabashi” i „Beczek” (3800 m n.p.m.) – schronów dla alpinistów wchodzących na Elbrus. Zjazd lub zejście na Polanę Azau. Nocleg w hotelu.
  4. Dzień 4 – wyjazd kolejką do stacji Gara-Bashi (3800 m n.p.m.). Pozostawienie plecaków w pobliskich „Beczkach” i aklimatyzacyjna wycieczka „na lekko” do schronu na 4200 m n.p.m., po drodze widoki na szczyt Elbrusa. Nocleg w „Beczkach”.
  5. Dzień 5 – podejście z plecakami do schronu na 4200 m n.p.m. Wyjście aklimatyzacyjne „na lekko” do Skał Pastuchowa (ok. 4800m). Nocleg w schronie na 4200 m n.p.m.
  6. Dzień 6 – w przypadku dobrej formy i aklimatyzacji oraz pogody atak szczytowy. W przypadku mniej korzystnej sytuacji, czekanie, odpoczynek, aklimatyzacja, szkolenie. Nocleg w schronie na 4200 m n.p.m
  7. Dzień 7 – atak szczytowy. Nocleg w schronie na 4200 m n.p.m.
  8. Dzień 8 – zejście i zjazd kolejką na Polanę Azau. Ewentualnie dzień rezerwowy na atak szczytowy. Nocleg w hotelu ew. w schronie na 4200 m n.p.m. Opcjonalnie rosyjska bania.
  9. Dzień 9 – odpoczynek na Polanie Azau, możliwe wycieczki pod Czeget lub na punkt widokowy na Piku Terskol, czas na zakupy pamiątek na bazarze. Ewentualnie zejście/zjazd do Azau po ataku szczytowym. Nocleg w hotelu.
  10. Dzień 10 – przejazd do Mineralnych Wód. Wylot do domów.

Cena wyjazdu zawiera

  • opiekę lidera BluEmu podczas całego pobytu w Rosji;
  • opiekę 1 prowadzącego na 4, maksymalnie 5 osób podczas ataku szczytowego na Elbrus;
  • transfer Mineralne Wody – Polana Azau pod Elbrusem i z powrotem;
  • noclegi w komfortowym hotelu w Azau wraz z pełnym wyżywieniem (śniadanie i obiadokolacja);
  • noclegi w schronach podczas akcji górskiej
  • wyżywienie (śniadania i obiadokolacje) podczas pobytu w górach. Wyżywienie dostępne jest w wersji mięsnej oraz jarskiej (zawiera rybę). Inne wersje (np. wegańska, bezglutenowa) są dostępne po odpowiednio wczesnym poinformowaniu i za dopłatą;
  • przejazdy kolejką ujęte w programie
  • wsparcie w uzyskaniu wizy i vouchera do Rosji;
  • ubezpieczenie KL i NNW przez cały czas wyjazdu (podczas pobytu w górach ubezpieczenie obejmujące sporty wysokiego ryzyka);
  • pamiątkową koszulkę oraz buff;
  • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena wyjazdu nie zawiera

  • przelotu do Mineralnych Wód i z powrotem;
  • wizy i vouchera do Rosji;
  • kosztów wycieczek fakultatywnych, nie ujętych w programie wyjazdów kolejką, dodatkowych posiłków, napojów, zakupów;
  • kosztów indywidualnych transferów z lub na lotnisko w przypadku przylotu lub wylotu o innej porze niż większość grupy;

Sprzęt

Fot. Aleksandra Dzik

Elbrus jest najwyższym szczytem Europy według klasyfikacji Rheinholda Messnera. Wysokość Elbrusa to 5642 m n.p.m. Elbrus leży w Rosji. Elbrus jest też najwyższym szczytem Kaukazu.

Wyprawę na Elbrus rozpocząć można lotem do Mineralnych Wód w Rosji. Można także polecieć do Gruzji i stamtąd drogą lądową dojechać pod Elbrus. Można też podczas jednej wyprawy zdobyć dwa górskie cele: Elbrus i Kazbek.

Działalność górską na Elbrusie rozpoczniemy w miejscowości Polana Azau. Polana Azau to miejscowość turystyczna u podnóża Elbrusa, leżąca obok miejscowości Terskol pod Elbrusem. Tam możemy zanocować w hotelu u podnóża Elbrusa. Startują stamtąd kolejki linowe na Elbrus. Kolejką linową dotrzeć można na wysokość niespełna 4000m n.p.m. na Elbrusie.

Aby zdobyć Elbrus należy posiadać niezbędny sprzęt i umiejętności. Na Elbrusie jest lodowiec. Trasa na Elbrus ma charakter alpinistyczny. Dolne partie drogi na Elbrus to trekking. Aby zdobyć Elbrus musimy posiadać raki. Przydatne będą podczas wejścia na Elbrus także kijki trekkingowe. Chcąc bezpiecznie wejść na Elbrus powinniśmy zaopatrzyć się w uprząż alpinistyczną. Na trawersie pod szczytem Elbrusa potrzebne będą też lonże asekuracyjne. Przewodnicy prowadzący klientów na Elbrus zabierają na wszelki wypadek także linę wspinaczkową. Często początkujący alpiniści pytają, czy na Elbrus trzeba czekan? Tak, zdecydowanie czekan na Elbrus jest konieczny. W razie upadku hamowanie czekanem jest naszą jedyną szansą na uratowanie się przed poważnymi urazami.

Sprzęt na Elbrus to jednak nie wszystko. Aby wejść na Elbrus należy posiadać umiejętności alpinistyczne. Konieczne są umiejętności obsługi sprzętu alpinistycznego na Elbrusie. Trzeba umieć chodzić w rakach i z czekanem aby zdobyć Elbrus. Warto jest umieć posługiwać się liną na Elbrusie oraz znać podstawowe węzły alpinistyczne, na Elbrusie te umiejętności mogą nam się przydać np. w razie załamania pogody lub zgubienia ścieżki na Elbrus. Elbrus to góra trudna orientacyjnie. Warto zabrać GPS na Elbrus. Dobrym pomysłem jest zgrać sobie track GPS na Elbrus. Ślad GPS na Elbrus musi pochodzić jednak z pewnego źródła i być świeży. Trasa przez lodowiec na Elbrusie zmienia się bowiem. Lodowiec na Elbrusie przesuwa się, a szczeliny na Elbrusie mogą być już w innym miejscu niż np. rok temu. Idąc na Elbrus należy rejestrować swoją trasę GPS na Elbrus po to, aby w razie załamania pogody na Elbrusie mów po swoim śladzie bezpiecznie wrócić ze szczytu Elbrusa do schronu.

Elbrus to wysoki pięciotysięcznik. Na Elbrusie panują niskie temperatury. Ponadto Elbrus słynie ze zmiennej pogody. Załamania pogody na Elbrusie bywają bardzo gwałtowne. Dlatego planując wyprawę na Elbrus powinniśmy pamiętać o odpowiedniej odzieży i obuwiu. Na Elbrus powinniśmy zaopatrzyć się w specjalistyczną odzież wysokogórską. Odzież membranowa na Elbrusie sprawdzi się z pewnością. Kurtka puchowa na Elbrus będzie świetnym rozwiązaniem. Ciepłe wysokogórskie buty na Elbrus pozwolą nam wejść bez odmrożeń. Powinniśmy też zabrać ciepłe rękawice na Elbrus.

Na pytanie, jaki plecak na Elbrus, odpowiedź nie jest już tak prosta. To jakiego plecaka będziemy potrzebować na Elbrus, zależy od stylu naszego wejścia na Elbrus. Wspinając się na Elbrus bez korzystania ze schronów będziemy potrzebowali dużego plecaka. Taki styl wejścia wymaga też, abyśmy zabrali namiot na Elbrus. Osobom początkującym i o słabszej kondycji nie zaleca się wchodzenia na Elbrus z biwakiem pod namiotem. Zdecydowanie bezpieczniej jest zdobywać Elbrus korzystając ze schronów. Jeśli nie zdobywaliśmy dotąd samodzielnie tak wysokich szczytów to z pewnością w naszej wyprawie na Elbrus powinien nam towarzyszyć przewodnik na Elbrus. Najbezpieczniejszą opcją jest wyprawa na Elbrus z biurem podróży. Wyprawa zorganizowana na Elbrus to gwarancja bezpieczeństwa oraz oszczędność czasu.

Fot. Aleksandra Dzik

Fot. Aleksandra Dzik

Wiele osób wyjeżdża ratrakiem na Elbrus. Ratrak na Elbrus to wygodne rozwiązanie. Możemy nim dojechać a wysokość ok. 5000 metrów na Elbrusie. Nie jest to jednak rozwiązanie tanie. W dodatku to, ile kosztuje ratrak na Elbrus, zależy od naszych umiejętności negocjacyjnych oraz znajomości rosyjskiego. Ponadto musimy pamiętać, że wyjazd ratrakiem na Elbrus jest bardzo nieekologiczny. Elbrus już jest bardzo zanieczyszczoną górą. Korzystanie z ratraka negatywnie wpływa też na styl naszego wejścia na Elbrus. Wyjazd ratrakiem na Elbrus sprawi, że nie będzie to już wejście samodzielne na Elbrus. Korzystanie z ratraka może być też niebezpieczne dla zdrowia jeśli zaniedbaliśmy wcześniej aklimatyzację na Elbrusie.

Bardzo ważną rzeczą jest aklimatyzacja na Elbrusie. Elbrus ma 5642 metry wysokości. Gdyby niezaaklimatyzowany człowiek znalazł się nagle na szczycie Elbrusa, byłoby to bardzo niebezpieczne dla jego zdrowia. Na pytanie, czy na Elbrusie można dostać choroby wysokościowej, odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! Dlatego tak ważna jest aklimatyzacja na Elbrusie.

Aklimatyzację na Elbrusie powinniśmy prowadzić zgodnie z zasadą wychodź wysoko, śpij nisko. Dodatkowo nie powinniśmy na Elbrusie zdobywać wysokości zbyt gwałtownie. Na Elbrusie można to łatwo zrealizować. Pierwsze wyjścia aklimatyzacyjne można zrobić na 3000 metrów lub nieco wyżej, a następnie zejść lub zjechać do hotelu u stóp Elbrusa. Podczas kolejnego wyjścia aklimatyzacyjnego na Elbrus można już na tę wysokość wjechać kolejką. Obok górnej stacji kolejki znajdują się schrony – Beczki na Elbrusie. Wówczas można wyjść nieco wyżej na zbocza Elbrusa, a następnie zejść z powrotem i zanocować w schronie na zboczach Elbrusa lub w Beczkach na Elbrusie.

Popularnym miejscem wyjść aklimatyzacyjnych ze schronów na zboczach Elbrusa są Skały Pastuchowa. Skały Pastuchowa leżą na 4700 – 4800 m n.p.m. Na Skałach Pastuchowa pod Elbrusem dobrze jest ok. godzinę posiedzieć, o ile oczywiście pozwala na to pogoda, aby lepiej się zaaklimatyzować. Stamtąd schodzimy znów do schronów na Elbrusie na nocleg.

Atak szczytowy na Elbrus najlepiej jest rozpocząć bardzo wcześnie. Niektórzy alpiniści wychodzą na Elbrus koło północy. Wychodząc tak wcześnie możemy jednak zmarznąć na szczycie Elbrusa. Najczęściej optymalna godzina wyjścia na atak na Elbrus to ok. 1-2 w nocy.

Wiele zależy jednak od prognozy pogody na Elbrus. Jeśli prognoza pogody na Elbrus pokazuje, że okno pogodowe jest krótkie i po południu szykuje się załamanie pogody na Elbrusie, trzeba wyjść bardzo wcześnie. Jeśli jednak widoczność na Elbrusie jest w nocy zła, a prognoza pogody na Elbrus wskazuje, że rozpoczynające się okno pogodowe potrwa kilka dni i pogoda na Elbrusie będzie pewna, wówczas możemy rozpocząć atak szczytowy na Elbrus nawet ok. 3-4 nad ranem.

Przy dobrej pogodzie możemy być na szczycie Elbrusa o wschodzie słońca. Wschód słoń na Elbrusie to niezapomniane przeżycie i widoki. W zejściu z Elbrusa często robi się ciepło i idzie się już przyjemniej niż podczas wspinaczki na Elbrus w nocy. Zawsze musimy być jednak przygotowani na załamanie pogody na Elbrusie.

Fot. Aleksandra Dzik

Fot. Aleksandra Dzik

Na szczyt Elbrusa idzie się czasem 5 godzin, ale czasem 7 godzin. Zejście z Elbrusa może zająć 3 godziny, ale może być też tak, że będziemy schodzić 4-5 godzin. Najważniejsze jest doświadczenie górskie na Elbrusie i umiejętność planowania wyprawy na Elbrus oraz  podejmowania właściwych decyzji podczas wspinaczki na Elbrus.

Po zejściu z Elbrusa niektórzy nocują w schronach na zboczach Elbrusa. Jeśli mamy siłę i czas, warto jeszcze tego samego dnia zejść do stacji kolejki na Elbrus i zjechać kolejką z Elbrusa do Polany Azau. Wtedy można odpocząć po wejściu na Elbrus oraz świętować zdobycie Elbrusa. W Polanie Azau jest wiele restauracji i knajp w lokalnym kaukaskim stylu. Można napić się piwa Elbrus. Świetnym dodatkiem do piwa jest chiczina – placek z serem i ziołami, który wypieka się tradycyjnie u podnóża Elbrusa. Na bazarze u stóp Elbrusa można kupić pamiątki z Elbrusa. Pamiątki z Kaukazu to np. wyroby z wełny owiec z Elbrusa albo miody i herbaty z ziół z Elbrusa.

Przed lub po wspinaczce na Elbrus można wybrać się na wycieczkę na któryś ze szczytów w rejonie Elbrusa. Ciekawy jest trekking na trzytysięczny Pik Terskol albo na Czeget w sąsiedztwie Elbrusa. Pod Pikiem Terskol znajduje się wodospad Dziewicze Kosy w pobliżu Elbrusa. Wodospad, przypominający piękne długie włosy, jest popularną atrakcją turystyczną w rejonie Elbrusa. W rejonie Terskol pod Elbrusem znajdują się źródła żelazistych wód mineralnych pod Elbrusem. W rejonie znajdują się leśne ścieżki spacerowe pod Elbrusem. Można tam podziwiać przyrodę pod Elbrusem. Na zakończenie wyprawy na Elbrus warto też udać się do sauny pod Elbrusem. Wizyta w tradycyjnej rosyjskiej bani pod Elbrusem z pewnością pomoże zregenerować siły po wyczerpującej wspinaczce na Elbrus. Po wyprawie na Elbrus ciężko jest wrócić do codziennego życia i pracy, dlatego wiele osób po zdobyciu Elbrusa chce wrócić w Kaukaz i zdobywać inne szczyty Kaukazu.